PÍSTOVSKÉ MOKŘADY | offroad akce na pomoc přírodě

 DIVÁCI: sobota 21. a neděle 22. září 2024         OFFROAD 20. - 22. září 2024

          V Pístově u Jihlavy proběhla 27. - 29. března 2015 další offroad akce na pomoc přírodě Pístovské mokřady – jaro 2015. Zúčastnilo se jí ve třech kategoriích 42 soutěžních posádek. Různorodý terén si přijeli vyzkoušet kromě závodníků z různých koutů Česka i offroaďáci ze Slovenské Žiliny a Senice.

          Počasí nám oproti loňským skoro 20st.°C moc nepřálo. Bylo pod mrakem a teploty okolo 7°C. V noci dokonce atakovala rtuť teploměru hranici bodu mrazu. Přesto dorazilo už v pátek na 20 soutěžních posádek.

          Zakempování, rozdělání několika ohňů pro zahřátí a hurá do haly do cateringu něco pojíst a popít. Ve 22 hodin totiž startovala noční soutěž SLEPEC. Úkolem bylo během hodiny najít za naprosté tmy jen za použití světel 14 komisařů ve výstražných vestičkách rozmístěných po prostoru o velikosti cca 50ha. Někteří byli schovaní za hromadami klád, jiní v trávě nebo v autě. Kromě hlavního pořadatele nikdo nevěděl, kde se schovávají ani kolik jich je. Na hromadný start a následné hemžení světýlek po prostoru z místní věže byl skvělý pohled. Krásně se tak dal odhadnout nějaký problém – delší dobu nepohybující se světla znamenala zapadnutí. V jednu chvíli se do terénní pasti chytila hned tři auta. Na pomoc ale okamžitě přispěchalo auto organizátorů nebo některý ze soupeřů. 12 soutěžních posádek si tak po 60ti minutách odváželo skvělé zážitky. Soutěž je bavila tak, že příště chtějí v atmosféře noci řádit dvojnásobně dlouho. Nejlepší posádce ve složení Picifous a Shrek se podařilo objevit 10 ukrytých komisařů. Plní dojmů z nočního závodu se všichni vrátili v koloně na základnu a celý večer nemluvili o ničem jiném. Hlavní soutěž ale začínala až v sobotu. 

          V 7 hodin ráno začaly technické přejímky, při kterých rozdělili hlavní komisaři auta do jednotlivých kategorií a přidělili jim handicap podle stupně úprav. HOBBíku se sjelo 21, ELITů 15 a SPECIALů 6. I přes nepřízeň počasí tak na Pístovské mokřady – jaro 2015 zavítalo ještě víc posádek než loni na jaře.

           V 10 hodin proběhl briefing. Na něm se posádky dozvěděly, že kategorie HOBBY musí absolvovat dvakrát oba připravené trialy a jednu rychlostní zkoušku. Kategorie ELITE i SPECIAL měly za úkol projet sice jen jednou ale hned trojici svých trialů, jednu společnou RZtu a výjezd (uphill) na čas. Těsně po 10té hodině tak mohlo klání začít.

          Někteří se s nástrahami terénu vypořádali lépe, jiní o něco hůř, dalším nevydržela technika. Třeba oddílu z okolí západočeského Stříbra jely okolo poledne z šesti aut už jen dvě. Vláďa Dědek Vodrhánek zase trefil v posledním kole rychlostní zkoušky břízu a i když to měl rozjeté na vítězství v kategorii SPECIAL, odvážel ho do depa vyprošťovací bagr. Bral to ale sportovně a jak sám řekl, byl to jeden z nejlepších závodů, které kdy jel.

          Protože se čas nachýlil k 15té hodině, většina lidí se přesunula k soutěži JOŽIN z bažin. Úkolem bylo projet nebo se alespoň dostat co nejdál v největší tůni na Pístovských mokřadech, kde zapadl na podzim 2013 i Pavel Vrbický se svou Tatrou 815 6x6 a musela ho tahat dvě BVP. Na soutěž se nejvíc těšili bahnomilové ze Stříbra a také adrenalin milující Jaryn Tobola z Nového Jičína. Tomu ale poslala jeho Wranglera Mirka Janulíková do lesa a o problémech týmu ze západu Čech jsme už psali. Na start se tak postavil jen zbytek Stříbrováckých srdcařů Jirka Jukl a David Kardos. Předvedli ale takovou show, že bahno lítalo nejen desítky metrů daleko ale i jim do úst a možná i do dalších otvorů. :-) Po několika pokusech byl stav nerozhodný – oba se dostali na stejnou úroveň. Pak se ale nechal přemluvit picifous a ATOL s Polarisy RZR a oběma západočechům doslova vypálili hned na první pokus né rybník ale tůň. I když pak David ještě zkoušel obě buginy přeskočit a nakonec se mu podařilo dostat se o kousek dál, než předtím, RZRka nepokořil. Titul JOŽIN z bažin si tak z Pístovských mokřadů – jaro 2015 odváží Petr Michálek alias picifous. Tůň ale zůstala nepokořená. Její „odpanění“ proto bude pokračovat na podzim, kde tuto soutěž určitě pro velký úspěch zopakujeme.

          Zašvihaní od bláta, promrzlí, ale plní dojmů se všichni pomalu přesunuli do haly. Než pořadatelé spočítali výsledky, debatovalo se o 106 o právě prožitých situacích. Pak už přišlo na řadu slavnostní vyhlášení výsledků. Kategorii HOBBY vyhrál Mara s Mišoxem, před Standou Zápotočným a Tomášem Slavíkem. V ELITEch si nejvyšší příčku vybojoval Mireček Dvořák se svým bratrem Filipem, před Petrem Pučeglem a Vláďou Loškem. První místo v kategorii SPECIAL pak patří picifousovi a Bloncce. Stříbrnou pozici získal syn a otec Míra a Míra Hrazánci, kterým už nikdo neřekne jinak než HraBánci a třetí příčku obsadil ATOL. Vítězové si odnesli ceny od sponzorů go-offroad, SUNOCO a pivovaru Ježek v hodnotě skoro 40 tisíc korun.

          Pak už bylo potřeba všechno řádně spláchnout. Pilo se a debatovalo až do brzkých ranních hodin. V noci se ale stalo něco, co se stává jen ve sci-fi filmech. Mezi druhou a třetí hodinou jsme měli všichni do jednoho hromadný výpadek paměti. Vůbec si nepamatujeme, co se v tomhle časovém rozmezí dělo. Ti opilý to přisuzují alkoholovému opojení, ti dva střízlivý posunu času. My místní ale víme, že to byli UFONI Pepa Listonoh a Žábronožka Nováková, kteří nás na hodinu unesli, aby nám poděkovali, že jsme jim vytvořili nové domovy. ;-)

Děkujeme všem, co dorazili, celému organizačnímu týmu, cateringu i ochráncům přírody.

Výsledková listina

 

Pístovské mokřady – jaro 2015 (video)

 

Loga sponzorů [logo-panel.jpg]